مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
زونا بیماری شایع در سالمندی

همه چیز درباره بیماری زونا

بیماری آبله مرغان یکی از بیماری های مسری بین انسان ها و ویروسی می باشد که خود را به شکل ضایعات پوستی در همه جای بدن نشان می دهد. ویروس ایجاد کننده این بیماری از طریق تماس با پوست افراد مبتلا و یا از طریق انتشار در هوا، به سایر افراد سرایت می کند. ویروس ایجاد کننده آبله مرغان در افراد مبتلا بعد از بهبودی در بدن از بین نمی رود. بلکه در ریشه اعصاب نزدیک نخاع به صورت غیرفعال و نهفته باقی می ماند. در برخی از افرادی که قبلا به آبله مرغان مبتلا می شوند، تحت شرایط خاصی، ویروس های نهفته و غیرفعال مجدد فعال شده و در طول رشته های عصبی به سمت پوست حرکت می کند. ویروس های فعال شده در نواحی خاصی از بدن، ضایعات پوستی ایجاد می کنند که به آن زونا می گویند. برای آشنایی بیشتر با این بیماری ، با توان سلامت همراه باشید.

پرستار سالمند برای زونا

البته چند روز قبل از ایجاد ضایعات پوستی، علائم مشخصه دیگری مثل تب، درد شدید بدن، سوزن سوزن شدن و سوزش بدن می شود. ضایعات پوستی بیماری زونا به شکل تاول ها و جوش های برجسته و خوشه ای شکل هستند که به صورت نوار پهن و قرمز رنگ و در هر جای بدن دیده می شوند. مدت زمان لازم برای بهبودی کامل این ضایعات پوستی از دو هفته تا چهار هفته متغیر است. بیماری زونا در افرادی که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده اند دیده می شود و البته با افزایش سن، احتمال ابتلا به آن نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال در افراد بالای 60 سال احتمال ابتلا به زونا ده برابر بیشتر از سایر افراد است. به همین دلیل در این رده سنی معمولا واکسن زونا تزریق می شود. تزریق واکسن این بیماری تا 70 درصد احتمال ابتلای سالمندان را کاهش می دهد. البته این به این معنا نیست که سایر رده های سنی به این بیماری مبتلا نمی شوند.

بیماری زونا در سالمندان

علاوه بر عامل سن یکی دیگر از عوامل دخیل در ایجاد این بیماری تضعیف سیستم ایمنی بدن می باشد. درمان خاصی برای درمان زونا وجود ندارد و بیماران باید منتظر طی شدن دوره بیماری باشند. اما مراجعه به پزشک برای کنترل این بیماری ضروری است. اگر درمان از همان ابتدا شروع شود، جوش ها سریع تر بهبودی یافته و از بین می روند. پزشکان از درمان دارویی برای درمان زونا استفاده می کنند. داروهای ضدویروس برای بهبودی سریع تر و داروهای ضد خارش و ضد درد برای کنترل علائم استفاده می شود. اما باید نکات خاصی را برای کاهش دوران بهبودی انجام دهند. افراد مبتلا باید در وهله اول، تاول های خود را بپوشانند و مانع از تماس تاول ها با سایر افراد شوند. یکی از مهم ترین موارد که افراد مبتلا باید برای بهبودی سریع تر مدنظر داشته باشند رعایت اصول بهداشتی و و تمیز نگه داشتن سطح پوست می باشد. بهتر است در سطح پوست یک دستمال تمیز و خنک قرار داد.

پرستار سالمند برای بیماری زونا

درمان قطعی زونا

در اکثر موارد جوش ها و تاول های ایجاد شده در مناطق غیرحساس بدن مثل سطح شکم دیده می شوند. اما در برخی موارد جوش ها در مناطق حساس خود را نشان داده و مشکلات جدی ایجاد می کنند. مثلا در صورت مشاهده در نواحی نزدیک به چشم یا گوش ممکن است مشکلات شنوایی یا بینایی ایجاد کنند و خطرآفرین باشند. به همین دلیل با مشاهده اینگونه موارد باید سریعا به پزشک مراجعه و از خوددرمانی پرهیز شود. همچنین لازم به ذکر است که درد بدن در بیماران مبتلا به تدریج و با بهبودی جوش ها از بین می رود. اما ممکن است در برخی موارد درد به مدت طولانی تری در بدن باقی بماند. به ندرت هم پیش می آید که این درد برای همیشه در بدن باقی مانده و دردی ماندگار شود که سالمندان بیشتر دچار این حالت می شوند.

پرستار سالمند

اگر سالمندی در منزل دارید که مبتلا به این بیماری شده است، باید بدانید که مراقبت و مصرف منظم داروها در بهبود او بسیار حائز اهمیت است. به همین خاطر باید به صورت شبانه روزی از او مراقبت کنید. اگر شما نیز از آن دسته خانواده‌هایی هستید که همگی مشغول به کار بوده و زمان کافی برای مراقبت از سالمند خود ندارید، بهترین انتخاب ، بهره گیری از یک پرستار سالمند است. پرستار سالمند مطلع از بیماری زونا است و تجربه و دانش کافی برای نگهداری از افراد مبتلا به این بیماری را دارد. پرستار سالمند می‌تواند به صورت شبانه روزی و زمانی که شما در کنار سالمندتان حضور ندارید مراقب او باشد. غذای مناسب برای او طبخ کند، به استحمام او کمک کند و داروها را در زمان مناسب به او بخوراند.

مرکز پرستاری و مراقبتی توان سلامت در راستای بهبود سلامت و سطح کیفی سالمندان عزیز اقدام به اعزام پرستاران مجرب و متخصص می‌نماید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در هر ساعتی از شبانه روز با ما در ارتباط باشید.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *