مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
آسم چیست؟

 

آسم نوعی اختلال تنفسی شایع و غیرواگیر می باشد که در آن مجاری تنفسی دچار التهاب می شوند. در نتیجه مجاری به تدریج تنگ و تنگ تر شده و مخاط بیشتری تولید می کند و هوای کمتری از آنها عبور می کند. در واقع به خاطر ورود و خروج حجم هوای کمتر به ریه ها فرد دچار مشکلات تنفسی نظیر سرفه، نفس تنگی و خس خس سینه می شود. بیماری آسم مخصوص سن خاصی نیست و ممکن است در هر رده سنی دیده شود؛ البته کودکان مبتلا، آمار بیشتری را به خود اختصاص داده اند. همچنین افرادی که در بستگان خود سابقه ابتلا به این بیماری را داشته اند نسبت به دیگران بیشتر مستعد ابتلا به آسم هستند. با وجود تحقیقات زیادی که در رابطه با این بیماری صورت گرفته اما عامل اصلی ایجاد کننده آن شناخته نشده است. اگر شما دارای یک سالمند مبتلا به آسم هستید و توانایی مراقبت از او را ندارید، پیشنهاد می‌شود که از یک پرستار سالمند استفاده کنید تا با مراقبت دائمی از بیمار خطرها به حداقل رسانده شود.

 

به عقیده پزشکان علاوه بر عامل ژنتیک، برخی عوامل محیطی در ایجاد و تشدید این بیماری نقش دارد. عوامل محیطی دخیل در ایجاد این بیماری شامل موارد زیر می باشد:
 زندگی یا اشتغال در هوای آلوده شامل دود، گاز های شیمیایی و یا گرد و غبار (به آسم حاصل از این مورد آسم شغلی می گویند)
 آلرژی به دانه ها و گرده های گل و درختان که در هوا پراکنده اند (ایجاد کننده آسم آلرژی)
 آب و هوای سرد و خشک
 وجود استرس و اضطراب زیاد در زندگی
 استفاده از نوشیدنی و خوراکی هایی که مواد نگهدارنده دارند
 رفلاکس معده و بازگشت اسید معده به ته گلو
 ورزش های سنگین (ایجاد کننده آسم ورزشی)
 استفاده از برخی داروهای خاص
 ویروس های تنفسی مثل ویروس های عامل آنفولانزا

بیماری آسم علائم مشخصی دارد که نوع و شدت آنها در افراد مختلف متفاوت است و عبارتند از:
 احساس درد در قفسه سینه و نفس تنگی
 سرفه های مکرر
 خس خس کردن سینه و نفس کشیدن صدادار
 نداشتن خواب راحت به دلیل شدت یافتن سرفه و نفس تنگی در شب

 

برخی مواقع شدت این علائم به شدت افزایش می یابد. به این حالت، حمله آسمی می گویند که می تواند خفیف، شدید و یا مرگبار باشد. اگر حمله آسمی شدید باشد باید فرد بیمار را جهت کنترل وضعیت به مراکز درمانی انتقال داد. هنوز درمان کاملی برای درمان مبتلایان به این بیماری ارائه نشده است اما با مراجعه به پزشک می توان تا حد زیادی این مشکلات را کنترل کرد. به عبارتی با رعایت توصیه های پزشک و اجتناب از محرک های محیطی تشدیدکننده، نفس تنگی، خخس خس سینه و سرفه های فرد برطرف شده و مشکل بیمار برای انجام دادن فعالیت های فیزیکی خود و حتی خوابیدن حل می شود. از مهم ترین وظایف بیماران مبتلا، دور بودن از مواد آلرژی زا خصوصاً گرد و غبار، گرده گل ها و درختان است . به همین جهت توصیه می شود که منزل این افراد مجهز به هواکش باشد. علاوه بر این مکان زندگی مبتلایان به آسم باید میزان رطوبت کنترل شده و از حد خاصی بیشتر نباشد. مناطقی از منزل که دائما در معرض رطوبت است مثل آشپزخانه و توالت، باید مرتب نظافت شده تا مانع ایجاد قارچ شود. همچنین این بیماران نباید به حیوانات اهلی نزدیک شوند و یا در منزل از حیوانی مراقبت کنند. انجام ورزش های هوازی سبک در هوای گرم نیز نقش زیادی در تقویت ریه های این بیماران داشته و شدت علائم را کاهش می دهد (در صورت سرد بودن هوا باید دهان و بینی با یک شال پوشاند). در کنار این مراقبت ها، استفاده سر وقت از داروها و اسپری تجویز شده بسیار اهمیت دارد. در صورت رعایت همه این موارد و سایر دستورات پزشکی، افراد مبتلا به آسم می توانند همانند سایرین یک زندگی طبیعی و شاد داشته باشند.

 

با توجه به وضعیت خانواده های امروزی شاید نگهداری از سالمند مبتلا به آسم کار ساده ای نباشد ، به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که از یک پرستار سالمند با تجربه در این زمینه استفاده کنید. مرکز مراقبتی پرستاری توان سلامت با اعزام پرستار سالمند مجرب و متخصص در این زمینه اقدام به ارائه خدمت به هم وطنان عزیز می‌کند. برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با پرستار سالمند با ما تماس بگیرید.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *