پیش‌بینی «طوفان» باید از ابتدای «طرح تحول سلامت» صورت می‌گرفت

مرداد ۲, ۱۳۹۷

یاسر نژادی جراح و عضو انجمن ارتوپدی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در خصوص مباحث مطرح شده طی روزهای گذشته در زمینه استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی یکبار مصرف در بیمارستان‌ها توضیح داد: به دلیل موقعیت طلایی ایران در منطقه، ما همیشه در مسیرهای پرتلاطمی قرار گرفتیم که این شرایط نیازمند تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه است.

وی افزود: برنامه‌ریزی و تصمیم‌‌گیری در زمینه تجهیزات پزشکی، دارو و مواد اولیه باید جزو اولویت‌های وزارت بهداشت قرار گیرد. 

نژادی ادامه داد: موضوع تحریم‌ها و تورم طی سال‌های 91 و 92 نیز رخ داد و اکنون باید دید مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور در طی سال‌های گذشته برای پیشگیری از تکرار مجدد مشکلات آن دوران چه اقداماتی را انجام داده و آیا آینده‌نگری در این زمینه داشته است یا خیر.

این جراح مفاصل تصریح کرد: در حال حاضر نمی‌توانیم در این زمینه قضاوت‌ کنیم. به دلیل اینکه برخی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی و واردکننده دارو، کالاهای مورد نیاز خود را با دلار ارزان تهیه کرده‌اند؛ اما نکته اساسی اینجاست که این ذخایر استراتژیک تا چه زمانی به آسانی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

نژادی تصریح کرد: طی سالیان گذشته و خصوصاً دوران پسابرجام که کشور در حوزه بهداشت و درمان با مشکلات فعلی مواجه نبود، متخصصان و کارشناسان هشدارهای زیادی را در خصوص صرفه‌جویی دادند و اعلام کردند که با برنامه‌ریزی صحیح و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، باید آماده شرایط اضطرار باشیم. 

عضو انجمن ارتوپدی ایران تصریح کرد: پروتکل‌های مدیریتی و اقتصادی، اقتضا می‌کند که همیشه موضوع صرفه‌جویی مورد توجه قرار گیرد تا برای شرایط اضطراری پشتوانه قوی داشته باشیم.

مسئول کمیته اطلاع رسانی ورسانه ای انجمن ارتوپدی با بیان اینکه طی روزهای گذشته برخی موضوع صرفه‌جویی اقتصادی در زمینه استفاده از تجهیزات پزشکی را عنوان کرده‌اند، توضیح داد: ما معتقدیم پیش بینی طوفان باید از ابتدای طرح تحول صورت می‌گرفت و جراحی‌های غیر ضروری و هزینه‌بر، محدود می‌شد.

نژادی تصریح کرد: متأسفانه در زمینه استفاده از تجهیزات پزشکی یکبار مصرف، جو روانی در جامعه ایجاد شده است و باید توجه داشته باشیم که شاخص‌های علمی بین‌المللی در خصوص استفاده از این تجهیزات وجود دارد و هیچ نهادی نمی‌تواند برخلاف آنها اقدامی را انجام دهد.

جراح و عضو انجمن ارتوپدی ایران تصریح کرد: ممکن است در برخی موارد دستورالعمل‌های اجرایی صادر شود؛ اما پزشکان ترجیح می‌دهند بر اساس رفرنس‌های علمی در مورد استفاده از تجهیزات پزشکی یکبار مصرف عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه استفاده از تجهیزات ارتوپدی تمامی وسایلی که در بدن بیمار استفاده شده‌اند خط قرمز ما بوده و وجدان کاری ما اجازه نمی‌دهد که مجدداً از برخی از این وسایل استفاده کنیم.

این جراح مفاصل تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که امروزه با آن مواجه هستیم بحث بدهی بیمه‌هاست. به طوری که برخی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی که از ذخیره استراتژیک خود اطمینانی ندارند ترجیح می‌دهند با سازمان‌های بیمه‌گری که پرداخت‌های آنها بسیار طولانی‌مدت شده است، همکاری نکنند که متأسفانه آسیب این گونه رفتارها به اقشار مستضعف وارد خواهد شد. 

وی ادامه داد: بهتر است سخت‌گیری‌هایی در خصوص استفاده از تجهیزات پزشکی ایجاد شود و تجویز آنها نیز با دقت بیشتری صورت گیرد تا افرادی که به دلیل وضعیت نامناسب مالی نیازمند استفاده از بیمه‌ها هستند دچار مشکل نشوند.

نژادی در پایان گفت: در خصوص جراحی‌های پرهزینه نیز لازم است سخت‌گیری‌هایی انجام شود و در کمیسیون‌های مشخصی اولویت‌بندی برای استفاده از تجهیزات پزشکی صورت گیرد.

ارسال شده در اخبار| برچسب ها:

پیام بگذارید