طرح مراقبت در منزل از بیماران حمایت می کند

«توان پرستار»>اجتماعی>سلامت>بیمارانی که در بیمارستان ها دچار بیماری‌های بعداز عمل می شوند، مشکلات فراوانی دارند. اما گویا قرار است با اجرای یک طرح این مشکل برطرف شود.عضو هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران <Iran Health Insurance Organization>گفت: با اجرای طرح مراقبت در منزل و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این طرح، عفونت‌های بیمارستانی و ضریب اشغال غیر ضرور تخت های بیمارستانی کاهش پیدا می‌کند.محمد میرزابیگی درباره تصمیم اخیر شورای عالی بیمه سلامت مبنی بر تحت پوشش قرار دادن خدمات مراقبت در منزل گفت: مطالعات کارشناسی دقیقی در جهان در این زمینه انجام شده و در کشور ما نیز در دو سال گذشته مواردی بررسی شده‌اند که نتیجه مشابه داشته است.
به گزارش «توان پرستار»:وی افزود: طی این مطالعات مشاهده می‌شود بالغ بر۳۰ درصد بیماران بخش‌های آی سی یوو ویژه ، تمام بیماران مزمن اعم از بیماران قلبی، بیماران تنفسی، مبتلایان به سرطان، دیابتی‌ها و غیره را می‌توان به جای بستری شدن به سمت استفاده از خدمات مراقبت در منزل آن‌هم با کیفیت بیشتر وقیمت کمتر، هدایت کرد. میرزابیگی ادامه داد: این بیماران درمرحله ای هستند که نیازی به استفاده از پروتکل‌های درمانی جدیدی ندارند و در واقع نیازمند دریافت خدمات مراقبتی تخصصی و ویژه هستند که در منزل بسیار بهتر از بیمارستان به آن‌ها ارائه می‌شود.
به دنبال این خدمات، ضمن تامین آسایش وآرامش روانی برای بیمار وخانواده او ، هزینه‌های اقامت دربیمارستان،همراهی،عفونت‌های بیمارستانی،هزینه‌های رفت وآمد،ازکار افتادگی یک یاچند عضو خانواده و ضریب اشغال تخت غیر ضروری کاهش پیدا می‌کند. معاون سابق پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه مراقبت در منزل موجب آرامش روانی خود بیمار نیز خواهد شد، اظهار کرد: حدود ۶۵ تا ۷۰سال است که کشورهای اروپایی وغربی وبسیاری از کشورهای دنیا این کار را انجام می‌دهند و نتیجه‌های بسیار خوبی از اجرای این طرح، به‌ویژه در بعد شاخص‌های عدالت درسلامت و گسترش وتعمیق رفاه اجتماعی گرفته‌اند. عضو هیات مدیره سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر شورای عالی بیمه مصوب کرده که خدمات مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه قرار بگیرد و طی دو تا سه ماه آینده پروتکل اجرایی آن نوشته ‌شود و توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه ابلاغ خواهد شد. وی در پایان بیان کرد: بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، هزینه زیادی به خود، خانواده،دولت و بیمارستان‌ها وارد می‌کنند و درعین حال باوجود مراجعه‌هاوبستری شدن‌های مکرر در بخش‌های بیمارستانی و ‌تحمل هزینه های گزاف مستقیم وغیر مستقیم، لیکن کیفیت وکمیت خدمات دریافتی بیمارستانی با میزان خدمات قابل دریافت از طرح مراقبت درمنزل قابل مقایسه نیست.
در نتیجه این افراد به جای این‌همه رفت وآمد وبستری‌شدن‌ها در بیمارستان، می‌توانند در منزل خود در آرامش کامل و بسته به نیاز، تحت پوشش انواع مراقبت‌های عمومی ‌و تخصصی قرار بگیرند. وی همچنین گفت این برای اولین بار است که در کشور اتفاق مبارکی به این شکل می‌افتد که بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت درمنزل براساس آیین نامه ابلاغی تیر سال ۹۵ (دراین دوسال راهکارها وشیوه نامه ها ابلاغ شد) می توانند باهم تعامل داشته باشند وبیمارستان‌ها وپزشکان متخصص می‌توانند این نوع بیماران مزمن یا … را به مراکز مراقبت درمنزل بسپارند وبیمه ها هم می‌توانند این خدمات راپوشش دهند.قانون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *