سندروم لهجه خارجی


«توان پرستار»>سلامت>بیمار مبتلا به سندروم لهجه خارجی شروع به صحبت کردن با لهجه‌ای جدید و غیر بومی ‌می‌کند. این بیماری می‌تواند بر اثر ضربه‌ای به سر یا یک حمله میگرنی به وجود آید.

به گزارش «توان پرستار»:بیماری سندروم لهجه زبان خارجی بیماری بسیار نادر است. فردی که به این بیماری مبتلا می‌شود، یک شبه دارای لهجه زبانی خارجی می‌شود .


در این سندروم ناگهان فرد یک روز از خواب بیدار می‌شود و به این پی می‌برد که یک لهجه خارجی دارد . این ممکن است غیر واقعی به نظر آید، اما این یکی از اثرات بسیار واقعی بیماری سندروم لهجه خارجی است. این سندروم یکی از نادرترین اختلالات پزشکی در جهان است. که معمولا به علت آسیب مغزی اغلب پس از سکته مغزی یا ضربه به سر اتفاق می‌افتد. و ممکن است گاهی اوقات برای شخص دچار اختلال، عواقب بدی را به دنبال داشته باشد.

فرد مبتلا به این بیماری لب‌ها، زبان، فک و حنجره خود را با دقت زیادی حرکت می‌دهد. همچنین تحقیقات نشان داده است افرادی که دارای سندروم لهجه خارجی هستند تقریبا همیشه مشکل تولید حروف صدادار را دارند .

سندروم لهجه خارجی گاهی قابل درمان است. یک بیمار ایتالیایی با تومور مغزی قبل از یک عمل، صدای آمریکای جنوبی یا انگلیسی را تولید می‌کرد، اما صدای قدیمی او پس از عمل جراحی روی تومور باز شد. اما با توجه به پیچیدگی مغز، پزشکان همیشه قادر نیستند یک علت دقیق زیست شناختی را از بین ببرند. در برخی موارد، وضعیت در عرض چند ماه یا چند سال خود به خود رفع  می‌شود، اما در مواردی این بیماری گسترش می‌یابد و در زندگی بیمار ثابت می‌شود .طبنا

توان پرستار » خدمات پرستاری…
برچیده از: شفا آنلاین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *