تهدید سلامت مردم با آموزش های غیر حرفه ای در حوزه سلامت شهروندان/سازمان نظام پرستاری مداخله کند

آرمین قناعت در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، با اشاره به فعالیت های مختلف جهت عوام فریبی و آموزش های عمومی به عامه مردم، گفت: این موضوع به مراکز مراقبت پرستاری در منزل و صلاحیت حرفه ای گروه پرستاری بر می گردد و باید با توسعه مراکز خدمات پرستاری در منزل و صلاحیت حرفه ای جلوی این روند را گرفت. در حال حاضر افرادی تحت عنوان پرستار از نام این حرفه سوءاستفاده کرده و کارهای تخصصی بالینی بیماران را در منزل انجام می دهند.

وی با بیان اینکه برخی از مراکز به صورت کاملا رسمی و یا تبلیغات وسیع و پرهزینه دوره های عمومی را به بهانه آموزش های عمومی برای عموم مردم برگزار می کنند، افزود: سودجویان با استفاده از از نام پرستاری و تحت عناوین مختلف،  تبلیغات وسیعی جهت درآمدزایی انجام داده و مردم را بازیچه  جذب منافع خود قرار می دهند، بطوریکه مبالغی را تحت عنوان ارائه مدارک جهت تزریقات، پانسمان و احیاء پیشرفته قلبی و ریوی و سایر دوره های آموزشی دریافت می کنند.

قناعت، خواستار مداخله سازمان نظام پرستاری شد و گفت: سازمان صنفی پرستاران، به عنوان مدافع حقوق پرستاران، باید پیگیری چنین تخلفاتی باشد و ما این موضوع را با مستندات به سازمان نظام پرستاری منعکس کردیم.

وی ادامه داد: در شهر قزوین نمونه هایی از اینگونه مدارک که به افراد ارائه شده است، وجود دارد که افراد با ارائه این مدارک توانسته اند در درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی بطور غیر رسمی به ارائه خدمات درمانی بپردازند.

رئیس نظام پرستاری قزوین، تاکید کرد: متاسفانه ارائه این قبیل مدارک باعث شده تا انجام خدمات تزریقات و پانسمان توسط این افراد سبب مشکلاتی از قبیل آبسه های محل تزریق، عفونت های نواحی زخم بستر و موارد دیگر شود که به نوعی بازی با جان مردم و سلامت بیماران است.

قناعت افزود: وزارت بهداشت به عنوان سیاستگذار حوزه سلامت، چنین مواردی تحت عنوان آموزش عمومی را نباید تحت اختیار برخی ارگان ها قرار دهد و به راحتی و بدون نظارت به این ارگان ها مجوز آموزش داده شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *