اقتصاد پیام‌رسان‌های بومی در معرض تهدید

«توان پرستار»>اجتماعی> سرنوشت هاتگرام و طلاگرام، دو نسخه موقت غیررسمی و فارسی تلگرام در ایران با ادامه بلاتکلیفی‌ها به کلاف سردرگمی تبدیل شده است.
به گزارش «توان پرستار»:ابتدا قرار بود این نسخه‌های غیررسمی تلگرام برای مدت محدودی که پیام‌رسان‌های داخلی تقویت و قادر به پذیرش کاربران تلگرام می‌شوند، کمک‌حال داخلی‌ها باشند،اما پس از مدتی اختلاف‌نظر ایجاد شدواکنون رفیق تلگرام ورقیب داخلی‌ها شده‌اند.به گزارش فارس، اختلاف بر سر فعالیت یا توقف فعالیت نسخه‌های غیررسمی تلگرام، مدتی در سطح مسئولان بدون نتیجه مطرح بود، اما این بلاتکلیفی در وضعیت بازار پیام‌رسان‌ها، اعتراض پیام‌رسان‌های ایرانی را هم در پی داشته است. چهار پیام‌رسان سروش، گپ، ایتا و بیسفون به تازگی در بیانیه مشترکی با گلایه از بلاتکلیفی حضور داشتن یا نداشتن هاتگرام و طلاگرام در بازار به بروز اختلال در روند مهاجرت کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی اعتراض کرده‌اند و از مرکز ملی فضای مجازی و دیگر دستگاه‌های متولی خواسته‌اند که موضوع پیام‌رسان‌های داخلی را در مناقشات سیاسی وجه‌المصالحه قرار ندهند.
در نتیجه دوگانگی و تعلل در اجرای سناریوی اول، تعداد کاربران این نسخه‌ها در مدت کوتاهی از کمتر از پنج میلیون کاربر ابتدایی به بیش از10میلیون کاربرافزایش یافت و حتی در بازه کوتاهی از مرز20میلیون نفر عبور کرد و اکنون به ۳۰ میلیون کاربر رسیده است.توجیه بومی شدن بستر فعالیت ۲۰ میلیون کاربر و کاهش مخاطرات در نسخه‌های بومی و تحت کنترل تلگرام در کنار تردید و مماشات درباره قطع دسترسی این تعداد کاربر، از عوامل انحراف در سناریوی اول پیش بینی شده بود.

دستور بومی‌سازی هاتگرام و طلاگرام، وارد وقت اضافه شده است

اکنون در نتیجه ضرورت و فشار برای تعیین تکلیف این اوضاع بلاتکلیف، دستور بومی‌سازی هاتگرام و طلاگرام، وارد وقت اضافه شده است. بنابر شنیده های غیررسمی و اخبار مطرح شده در فضای مجازی، به این دو برنامه که با تیم واحدی مدیریت می‌شوند ابتدا تا پایان خرداد برای تبدیل شدن به پیام‌رسان مستقل و بومی مهلت داده شد اما با اتمام مهلت و انجام نشدن تعهدات، مهلت دوباره‌ای برای آن ها در نظر گرفته شده که اکنون با ارائه مهلت اضافه فقط تا شهریور موافقت شده است. اما این ضرب‌الاجل این بار اهمیت ویژه‌ای دارد،‌ اگر این بار این مهلت به پایان برسد و وعده مستقل شدن هاتگرام و طلاگرام محقق نشود، شرایط پیام‌رسان‌های داخلی وارد مرحله حساسی خواهد شد.

دو فرض برای نتیجه نهایی اقدامات در شهریور ۹۷ وجود دارد. مستقل شدن هاتگرام و طلاگرام یا با موفقیت انجام می‌شود یا نمی‌شود.

اکنون در این مهلت حساس، سؤال اساسی این است که چه تضمینی برای موفقیت مستقل شدن این دو نسخه فارسی تلگرام در شهریور ۹۷ وجود دارد؟ اگر در شهریور هدف مستقل شدن هاتگرام و طلاگرام بار دیگر عملی نشد، آیا توجیه نداشتن جایگزین برای ۳۰ میلیون کاربر این دو برنامه بار دیگر توقف دسترسی به تلگرام در کشور را به تعویق خواهد انداخت؟ و به تبع آن وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی برای مدت بیشتری در بلاتکلیفی باقی خواهد ماند؟
برای جلوگیری از ناموفق بودن نتیجه مستقل سازی، لازم است مرکز ملی فضای مجازی برنامه عملی و اجرایی هاتگرام و طلاگرام را برای مستقل شدن به صورت دقیق و مرحله به مرحله بررسی و بر آن نظارت کند.

در سخت‌ترین اتفاق نیز ممکن است برنامه استقلال از تلگرام با موفقیت اجرا نشود. با وجود این احتمال باید سناریوی جایگزینی برای شهریور آماده باشد تا در آن زمان ظرفیت‌های پیام‌رسان‌های داخلی به اندازه کافی و لازم برای انتخاب توسط مردم و پذیرش کاربران فراهم باشد.

برای این فرصت باقی مانده تا شهریور لازم است تمامی نیروهای سیاست گذار و اجرایی موجود برای انجام اقدامات واقعی و اجرایی به منظور تکمیل ظرفیت پیام رسان‌ها و حل گره‌ها و گرفتاری‌ها بسیج شوند، در غیر این صورت در شهریور که تکلیف دسترسی به تلگرام از طریق نسخه‌های فارسی تلگرام روشن می‌شود، باز بهانه همیشگی فراهم نبودن امکانات پیام رسا‌ن های داخلی برای پذیرش این تعداد کاربر تلگرام های فارسی وجود خواهد داشت.

اقتصاد پیام‌رسان‌های بومی  در معرض تهدید

در صورت موفقیت و مستقل شدن این دو برنامه و قطع ارتباط تلگرام مقداری ریزش کاربر در این دو برنامه را پیش‌بینی می‌کنیم، زیرا بدیهی است که پس از قطع کامل ارتباط این دو برنامه با تلگرام، برخی کاربران تمایلی به استفاده از هاتگرام بدون تلگرام نداشته باشند و در این انتخاب راه گریزی نیست. اما برای دیگر کاربران که احتمالا اغلب کاربران را تشکیل می‌دهند، لازم است در آخرین دوره دسترسی به تلگرام از طریق هاتگرام و طلاگرام، تدابیری اندیشیده شود که با برخورد جدی با ابزارهای فیلترشکن، میزان مراجعه کاربران به این دو برنامه به بیشترین حد ممکن افزایش یابد تا در زمان ریزش کاربر، حداکثر تعداد کاربران ممکن در این برنامه تجمیع شده باشند.

مهلت دو ماهه و سپس فرصت آخر سه ماهه باید آخرین و نهایی ترین ضرب الاجل هاتگرام و طلاگرام برای مستقل شدن از تلگرام باشد زیرا پس از آن دیگر هیچ چیز به اندازه مهلت مجدد یا زمان خریدن نمی‌تواند بیشترین و بزرگ ترین ضربه را به اقتصاد پیام‌رسان‌های بومی در کشور وارد کند. خراسان

توان پرستار » خدمات پرستاری…
برچیده از: شفا آنلاین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *