مرکز مراقبتی پرستاری
پرستار سالمند
ارسال شده توسط eni
پرستاری از سالمندان مبتلا به بیماری روانی

سلامت روانی به اندازه سلامت جسمانی اهمیت دارد و همه افراد جامعه موظف اند با انجام کارهایی ساده این سلامتی را تضمین کنند. رعایت تغذیه مناسب، داشتن تحرک کافی و ورزش کردن، استراحت کافی، داشتن تفریح کافی و معاشرت با دوستان و بستگان تاثیر بسزایی در سلامت روان افراد دارد. اما گاهی افراد به رعایت این نکات بی توجه هستند و موجب شده تا ما در جامعه علاوه بر بیماری های جسمی با بیماری های روانی نیز مواجه باشیم. در این بیماری ها به جای جسم، احساسات، افکار و رفتار فرد دچار اختلال می شود. بیماری های روانی مخصوص سن خاصی نیست و ممکن است در هر فردی با هر وضعیت اجتماعی، اقتصادی و اعتقادی دیده شود.

پرستار سالمند

بیماری های روانی انواع مختلفی دارند و تاکنون 200 نوع از این بیماری ها شناسایی شده که از شایع ترین آنها می توان به افسردگی، استرس و اضطراب، اسکیزوفرنی، دوقطبی و وسواس اشاره کرد. اضطراب نسبت به سایر بیماری های روانی، درصد بیشتری را به خود اختصاص داده است. علل این بیماری ها را می توان به مواردی چون ژنتیک، شرایط حاکم بر زندگی، رفتار اطرافیان به خصوص خانواده، بیماری جسمی و … نسبت داد. هر کدام از بیماری های روانی علائم مخصوص به خود را دارند ولی تعدادی از علائم بین همه مشترک است. از جمله:

  • کناره گیری از اطرافیان و گوشه گیری
  • تغییر اخلاق و شخصیت
  • سریع عصبانی شدن و پرخاشگری
  • احساس دلتنگی، ناراحتی و افسردگی دائم
  • احساس نگرانی و اضطراب دائمی و بی قراری
  • احساس ترس غیر منطقی
  • داشتن افکار غیر واقعی (توهم)
  • اختلال در خواب، تغذیه
  • ناتوانی در انجام کارهای روزانه
  • صحبت کردن از خودکشی

پرستار سالمند

البته ممکن است در بخش هایی از زندگی هر انسانی  اتفاقاتی ناگوار رخ دهد که در آن کنترل روان غیر ممکن شده و احساساتی مثل ترس، افسردگی، استرس و اضطراب بر شخص غلبه کند. البته در بیشتر موارد این وضعیت موقتی است و با گذشت زمان شخص بهبود می یابد. باید توجه داشت که این رفتارها جزء بیماری های روانی محسوب نمی شوند. در صورتی که درمان بیماری روانی به موقع و به شیوه ای صحیح انجام شود امکان بهبودی بسیار زیاد است. درمان مناسب شامل مراقبت های دارویی و غیردارویی زیر نظر پزشک است. یعنی در کنار استفاده از داروهای تجویزی پزشک باید روان درمانی نیز صورت گیرد. همچنین استراحت کافی و تغذیه مناسب و تغییر در سبک زندگی بسیار مهم و تاثیر گذار است. البته مهم ترین عامل در بهبودی بیماران روانی، حمایت و درک درست خانواده از آنهاست.

اعضای خانواده باید شناخت کافی و صحیح از نوع بیماری داشته باشند تا بتوانند به گونه ای شایسته با بیماران برخورد کنند و آنها را رنجیده خاطر نسازند. روابط صمیمی و دوستانه در جمع خانواده و دوستان باعث ایجاد نشاط اجتماعی شده و بیماری های روانی را از بین می برد. اولین وظیفه خانواده ها این است که بیماری که فرد دچار آن شده را به رسمیت بشناسند. گاهی خانواده­ها اختلالات روانی را جزء بیماری محسوب نمی کنند. در این صورت اعتقادی به استفاده از روان شناس یا روان پزشک نداشته و مشکلات فرد بیمار را بیشتر می کنند. زیرا فرد بیمار بدون کمک روان شناسان و روان پزشکان نمی توانند رفتار خود را تغییر دهند. همچنین تبدیل خانه به یک محیط امن و آرام برای فرد بیمار، خودداری از سرزنش و عیب جویی های بی مورد نسبت به بیمار، همکاری در درمان های دارویی و روان درمانی فرد بیمار، بیشتر کردن شناخت از نوع بیماری فرد و نشانه های آن از جمله سایر وظایف خانواده ها برای بهبودی بیماران است.

پرستار سالمند

یکی از مهم ترین مسائل در دوران کهن سالی و سالمندی ، علاوه بر مشکلات جسمانی، مشکلات روانی است. افراد سالخورده به دلیل این که از جامعه دور شده اند و ساعات طولانی در خانه به تنهایی اوقات را می‌گذرانند، به مرور دچار مشکلات روانی خصوصا افسردگی می‌شوند. سپردن آن‌ها به خانه سالمندان نیز ممکن است این مشکل را دوچندان کند.

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری و بهبود حال سالمندان مبتلا به افسردگی و سایر بیماری‌های روانی، حضور یک همراه مانند پرستار سالمند در کنار آنها است. پرستار سالمند علاوه بر این که می‌تواند در انجام کارهای روزمره کمک خوبی برای سالمند باشد، می‌تواند یک همدم و هم صحبت برای سالمند باشد.

سالمندان به کسی نیاز دارند که سخنان آنها را شنیده و با آنها هم صحبت شود. پرستار سالمند می‌تواند یک گزینه عالی در این گونه موارد باشد. پرستار سالمند به همراه شخص کهن سال با یکدیگر صحبت می‌کنند، کتاب می‌خوانند، خاطرات گذشته را مرور می‌کنند، نرمش می‌کنند و … .

پرستار سالمند

لذا بخش عظیمی از احساس تنهایی فرد سالمند از این طریق رفع می‌شود. پرستار سالمند هم مانند سایر افراد مشکلاتی در زندگی خود را دارد اما در مواجهه با شخص سالمند تمام این مشکلات را فراموش کرده و غم های خود را پشت در نگه می‌دارد و با صورت شاداب و خندان و روحیه مثبت با سالمند مواجه می‌شود. زیرا سالمندان، خصوصا سالمندانی که مبتلا به افسردگی هستند، بسیار حساس اند.

در همین راستا و در جهت کمک به هم وطنان مرکز پرستاری و مراقبتی توان پرستار اقدام به اعزام پرستار سالمند در تهران می‌نماید. پرستار سالمند توان سلامت همگی دارای تجربه و تخصص لازم هستند و روحیه دلسوزی و مراقبت در آن‌ها وجود دارد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر جهت عقد قرارداد و استخدام پرستار سالمند از طریق بخش تماس با ما در ارتباط باشید.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبرای تماس با ما کلیک کنید