مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
زخم بستر و پاسخ به چند سوال رایج درباره آن

  • افرادی که مبتلا به قطعی نخاع هستند، چگونه از بروز زخم بستر جلوگیری کنند؟

از مهم ترین ملاحظات در بیماران مبتلا به قطعی نخاع، استفاده از تشک‌های مواج است که با شکل حالت دار خود، از فشار مداوم و یکنواخت بر سطح جلوگیری می‌کند. از دیگر نکات مهم می‌توان ماساژ روزانه را نام برد. قسمت‌هایی از بدن بیمار که فشار بیشتری بر آن وارد می‌شود، بایستی روزانه ماساژ داده شوند تا جریان خون در آنها متوقف نشود. خانواده یا پرستار بیمار بایستی هر 2 ساعت وضعیت بدن او را تغییر دهند تا فشار بیش از حد به یک ناحیه وارد نشود. استفاده از پانسمان‌های شفاف و ضد آب نیز در جلوگیری از ایجاد یا بیشتر شدن زخم بستر بسیار موثر و کارآمد است.

  • شکستگی لگن می‌تواند موجب زخم بستر شود؟

لزوما شکستگی لگن نمی‌تواند موجب زخم بستر شود اما هر گونه بی تحرکی که منجر به ایجاد فشار 32 میلیمتر جیوه شود می‌تواند منجر به زخم بستر شود. پس مراقبت‌های لازم در این گونه موارد لازم و ضروری است. در نظر داشته باشید پیشگیری از ایجاد زخم بستر به مراتب ساده تر از درمان آن است.

  • تشک مواج چیست و آیا در پیشگیری و درمان زخم بستر موثر است؟

تشک مواجی نوعی از تشک است که با شکل و سطح حالت دار خود از فشار ممتد بر یک نقطه از بدن جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که بیماران یا سالمندانی که از حرکت عاجزند، برای ساعات طولانی بر روی تخت یا ویلچیر ساکن بوده و این بی تحرکی مسبب فشار بر قسمت هایی از بدن شده و در نهایت از گردش و جریان خون در این مناطق جلوگیری به عمل می‌آید . این فشار و این عدم گردش خون سبب شده که عروق خونی کوچک به تدریج بسته شوند و اکسیژن و سایر مواد مغزی و مورد نیاز به این مناطق نرسند و در نهایت زخم بستر ایجاد شود. نقش تشک مواج در این پروسه این است که از فشار ممتد بر یک نقطه جلوگیری کرده و به ایجاد گردش خون کمک می‌کند. اما توجه داشته باشید که وجود تشک مواج به تنهایی مثمرثمر نیست. بیمار نیاز به پرستار یا مراقبی دارد که هر 2 ساعت وضعیت بدن او را تغییر دهد. در اینجا استفاده از یک پرستار سالمند یا پرستار بیمار می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

  • آیا زخم بستر فقط برای سالمندان ایجاد می‌شود یا افراد جوان هم در معرض این بیماری قرار دارند؟

سن در روند ایجاد زخم بستر موثر است اما هر فردی در هر سنی می‌تواند دچار زخم بستر شود. بیمارانی که از تحرک برخوردار نیستند مثلا افراد مبتلا به مشکل نخاعی، MS، مرگ مغزی و … در هر سنی می‌توانند در معرض زخم بستر قرار بگیرند. البته ایجاد زخم بستر تا حد زیادی وابسته به نوع تغذیه فرد نیز می‌باشد.

  • آیا امکان درمان زخم بستر به شیوه سنتی هم وجود دارد؟

روش های درمانی مدرن برای بهبود زخم بستر وجود دارد که باید از آنها استفاده کرد و البته روشهای سنتی نیز در کنار روش های مدرن و با مشورت پزشک می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

  • چگونه از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنیم؟

همانطور که می‌دانید پیشگیری همواره آسان تر و ساده تر از درمان است. لذا پیشنهاد ما به شما عزیزان نیز این است که با استفاده از پانسمان فیلم که مانند یک محافظ بر روی پوست سالم عمل می‌کند، از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنید.

  • آیا استفاده از عسل در درمان زخم بستر موثر است؟

یکی از روشهای درمانی زخم بستر استفاده از پانسمان عسل است. البته باید توجه داشته باشید که عسل مورد استفاده در پانسمان با عسل خوراکی تفاوت‌هایی دارد.

  • چگونه از ایجاد عفونت در زخم بستر جلوگیری کنید؟

بیمار می‌تواند با مصرف آنتی بیوتیک و به صورت موازی درمان و پانسمان مناسب زخم بستر از ایجاد عفونت جلوگیری نماید.

  • روش پانسمان زخم بستر در خانه چگونه است؟

مهم ترین کار در خانه این است که بیمار هر 2 ساعت در وضعیت متفاوت بدنی قرار بگیرد که در اینجا استفاده از یک پرستار سالمند می‌تواند بسیار مشکل گشا باشد. پانسمان فیلم نیز از دیگر روشهای مفید است.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *