مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
چگونه باید از سالمندان مبتلا به بیماری قلبی پرستاری کرد؟

امروزه با افزایش سطح بهداشت و امید به زندگی در جامعه با پدیده ای به نام سالمندی مواجه هستیم. سالمندی، دوره ای از زندگی یک فرد است که معمولاً با مشکلات و بیماری های مختلفی همراه است. به همین دلیل این برهه از زندگی نسبت به سایر دوره­ ها، مراقبت و توجه بیشتری از جانب خود شخص و اطرافیان می طلبد. این موضوع که مکانیسم پیری و افزایش سن، تاثیرات زیادی بر اندام ها و سیستم بدنی فرد میانسال دارد کاملا ثابت شده است. در این برهه، عضلات، استخوان ها، سیستم ایمنی، مغز و قلب تحت تاثیر قرار می گیرند. اما این نکته بسیار مهم است که افزایش سن به تنهایی عامل ایجاد این مشکلات نیست و عوامل زیادی در این موضوع دخیل هستند. از جمله این عوامل می توان به عوامل محیطی(جنسیت، ژنتیک، میزان استرس شخص)، عادات روزانه زندگی(خلق و خو، عادات غذایی، مصرف دخانیات، میزان فعالیت، تحرک و ورزش)، بیماری های زمینه ای(اضافه وزن، کلسترول خون، کم خونی و …) و عوامل اجتماعی(سطح زندگی و …)، اشاره کرد.

شایع ترین و مهم ترین بیماری در جامعه سالمندان، بیماری های قلبی عروقی می باشد. بیماری های قلبی در افراد میانسال با یک نشانه شروع شده، آرام آرام رشد می کند و شدید می شوند. در واقع با افزایش سن، سیستم قلبی عروقی دچار تغییرات غیر قابل بازگشتی می شود. از این تغییرات می توان به افزایش ضخامت و تنگی عروق اشاره کرد. قلب در نتیجه این تغییرات ناچار است که خون را با با شدت و فشار بیشتری پمپاژ کند و بتدریج فشار خون شخص افزایش می یابد. سرانجام این وضعیت، اختلال در ضربان قلب و ایجاد نارسایی قلبی است. نارسایی قلبی در افراد سالمند موجب کاهش توان آنها برای انجام فعالیت های روزمره می گردد. از علائم ایجاد نارسایی قلبی در سالمندان می توان به کاهش اشتها، تنگی نفس خصوصاً در شب ها، خستگی و کم شدن توان بدنی برای انجام کارها، اشاره کرد. از شایع ترین مشکلات قلبی عروقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سکته یا حمله قلبی: خطرناک ترین و شایع ترین مشکل قلبی است که در آن بخشی از عروق کرونر توسط لخته خون بسته می شود و خون به بخشی از قلب نمی رسد. در نتیجه آن بخش قلب دچار مشکل می شود و یا می میرد.
 • نارسایی قلبی: تحت تاثیر عوامل مختلف مثل فشار خون بالا، ممک است بخشی از قلب به درستی کار نکند و کار پمپاژ خون را به خوبی انجام ندهد.
 • ضربان قلب نامنظم: ضربان قلب بیشتر یا کمتر از حد مناسب است.
 • ضعیف شدن عضلات قلب
 • التهاب عضلات قلب
 • مشکل دریچه های قلب
 • مشکل قلبی مغزی
 • مشکل قلبی ریوی
 • مشکل قلبی مادرزادی

به دلیل حساسیت این بیماری، پرستاری سالمندان مبتلا به این بیماری نیز از مسئولیت بیشتری برخوردار است. وظایف این پرستاران عبارتند از:

 • پرستار به صورت دائم باید علائم بیمار را چک کند. با دیدن علائمی مثل درد قفسه سینه، پشت گردن، فک و دست چپ، تنگی نفس، حالت تهوع، تپش قلب، سوزش معده و … سریعاً به پزشک اطلاع دهد. این علائم بسیار خطرناک هستند و می توانند زنگ هشداری برای حمله قلبی باشد. در صورت حاد شدن وضعیت بیمار، سریعاً به اورژانس اطلاع دهد و از کمک های اولیه قبل از رسیدن اورژانس، اطلاع داشته باشد.
 • پرستار باید فرد میانسال را به انجام ورزش و فعالیت بدنی تشویق و ترغیب کند. روزانه 30 دقیقه قدم زدن و پیاده روی در کنترل بیماری های قلبی بسیار موثر است.
 • فشار خون بالا دشمن اصلی سلامت قلب است. پرستار موظف است فشار خون این افراد را به صورت منظم چک کند. چک کردن فشار خون با استفاده از دستگاه­هایی که امروزه در بیشتر خانه ها هست و یا با بر اساس علائم فرد انجام می شود. در این افراد فشار خون معمولا با استفاده از داروی تجویز پزشک و رعایت غذایی و سبک زندگی کنترل می شود.
 • بیماران قلبی رژیم غذایی خاص خود را دارند. در وعده غذایی آنها میوه و سبزی گنجانده شده و استفاده از نمک و روغن به حداقل می رسد. بهترین غذا برای آنها غذاهای دریایی است. البته حجم وعده های غذایی باید به نحوی باشد که از ایجاد اضافه وزن در فرد میانسال جلوگیری کند و در کنار تغذیه فعالیت فراموش نشود. آماده کردن غذای و تعیین حجم مناسب غذا بر عهده پرستار است.
 • این افراد بنابر تجویز پزشک داروهای خاصی برای کنترل فشار، کلسترول و سلامت عملکرد قلب استفاده می کنند. استفاده مرتب و به وقت این داروها، کمک پرستار را می طلبد. در صورت واکنش خاص بیمار به داروها پرستار موظف است با هماهنگی فرزندان سریعا موارد یادداشت شده را به پزشک او اطلاع دهد.
 • پرستار می تواند با هماهنگی فرزندان و بستگان سالمند بیمار عادات بد زندگی فرد را تغییر دهد. عادات بد مثل سیگار کشیدن و استعمال دخانیات خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. همچنین استعمال سیگار با افزایش فشار خون موجب آسیب دیدن قلب می شود. همچنین وجود استرس و اضطراب در فرد میانسال یکی دیگر از عوامل حمله قلبی است. پرستار می تواند با صحبت کردن و درد دل و حتی سرگرم کردن بیمار به سایر کارها مثل موسیقی گوش دادن، موجب آرام شدن او گردد.

باید این واقعیت را بپذیریم که سالمندی غیر قابل پیشگیری است. اما با مراقبت و درمان های دارویی و غیر دارویی می توان از بروز این مشکلات و خصوصا بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کرد و طول عمر و کیفیت زندگی آنها را افزایش داد. حتی در صورتی که فرد میانسال دچار این مشکلات قلبی عروقی است، با مراقبت می توان روند آن را کند کرد و از ایجاد عوارض نامطلوب این بیماری پیشگیری کرد. شرکت توان سلامت با بهره گیری از پرستاران زبده، ماهر و با تجربه، می تواند کمک یار شما عزیزان برای نگهداری از سالمندانتان باشد. پرستاران این شرکت با شناخت بیماری قلبی عروقی و عوامل تشدید و تعدیل کننده آن، می توانند آرامش را برای سالمندان شما به ارمغان آورند.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *