مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
پرستار کودک و نوزاد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

Image result for baby nurse

این روزها با زیاد شدن تعداد زنان شاغل در سراسر کشور خصوصا در شهر‌های کلان مانند تهران، موسسات و افرادی آمادگی خود را در زمینه مراقبت و نگهداری نوزادان و کودکان اعلام کرده اند. آنها بر حسب نیاز خانواده‌ها چند ساعت از روز و یا به صورت شبانه روزی از نوزادان و کودکان مراقبت می‌کنند. البته یکی از راهکارهای مراقبت از کودک و نوزاد ، سپردن آن‌ها به مهدکودک ها است اما این راهکار مورد پسند برخی از خانواده‌ها نیست و آن‌ها ترجیح می‌دهند که پرستار فرزند به صورت خصوصی باشد و در خانه خود آن‌ها حضور داشته باشد تا متحمل حمل و نقل نباشند و خیال آنها نیز در کل راحت تر خواهد بود.

یکی از مشغله‌های ذهنی مادران شاغل امروزی نگهداری فرزندشان توسط پرستار است. عوامل زیادی وجود دارد که دست به دست هم می‌دهد تا مادرهای جوان به این فکر بیفتند که برای نگهداری بهتر و حرفه‌ای تر فرزندشان پس از زایمان از یک پرستار متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده کند. یعنی کسی که بتواند وظیفه نگهداری از نوزاد را بر عهده گرفته و مراقبت‌های بعد از زایمان را بداند و در نتیجه تجربه‌ی بچه دار شدن را بهتر کند.

اگر زایمان به صورت سزارین انجام گرفته است و یا این که مادر جوان دچار افسردگی پس از زایمان شده است ، شاید شنیده باشید که پرستار نوزاد بهترین گزینه است و کمک فراوانی به مادر خواهد شد.

اگر هم خانواده جمعیت زیادی دارد و تعداد زیادی فرزند وجود دارد، باز هم پرستار نوزاد می‌تواند انتخاب مناسبی باشد به خصوص این که فرد پرستار تجربه‌ی انجام این کار را داشته باشد. در این گونه خانواده‌ها که جمعیت زیادی دارند، یکی از بهترین انتخاب‌ها پرستار به صورت شبانه است. این افراد در نگهداری از نوزادان تبحر و تخصص دارند و خیال شما را کاملا راحت خواهند کرد . مثلا نیازهای نوزاد را بخوبی برآورده کرده و اگر به استراحت یا چیز دیگری نیاز دارد برای او فراهم خواهد کرد. اگر می‌خواهید شخص دیگری وظیفه‌ی نگهداری از فرزندتان را برعهده بگیرد پرستار نوزاد می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

مرکز درمانی و توان بخشی توان سلامت با بهره گیری از بهترین و متخصص ترین پرسنل می‌تواند پرستار نوزاد را برای شما فراهم کند. این مراقبت می‌تواند شامل خدمات پس از زایمان و به صورت ساعتی یا در کل شبانه روز باشد.

البته باید اشاره کنیم که مراقبان پس از زایمان بیشتر تمرکزشان بر بهبود وضعیت کل خانواده است یعنی به مادر جوان کمک خواهند کرد تا عادت‌های جدید را پیدا کرده و وارد مرحله‌ی جدیدی از زندگی شود.

پرستار نوزاد هم با مراقبت از نوزاد و با استفاده از دانش و تخصص خود کمک زیادی به خانواده‌ها خواهند کرد.

پس از زایمان، مادر جوان نیاز به خواب و استراحت کافی دارد. اما همه‌ی ما به خوبی می‌دانیم که در حضور نوزاد نمی‌توان استراحت کافی داشت. همین جاست که اهمیت پرستار نوزاد روشن خواهد شد. این روزها پرستاری از نوزاد یک تخصص است که نیاز به آموزش دارد . افرادی که تحت این گونه آموزش‌ها قرار می‌گیرند، در نهایت به آ‌ها گواهینامه نیز اعطا خواهد شد.

پرستاران بچه اما افراد عادی هستند که احتمالا برخی از آنها آموزش دیده اند. اما برخی دیگر ممکن است آموزش ندیده باشند و بر حسب تجربه بتوانند این کار را انجام دهند. اما بیشتر پرستاران نوزاد دارای گواهینامه هستند و احتمالا خودشان هم دارای فرزند هستند.

بهتر است بار دیگر اشاره کنیم که پرستاران بچه یا نوزاد تنها به مراقبت از نوزاد یا کودک می‌پردازند، این در حالی است که همراهان پس از زایمان از تمام اعضای خانواده مراقبت می‌کنند. مثلا برای بچه‌های بزرگتر خانواده قصه می‌گویند، در شیر دادن به نوزاد کمک می‌کنند و حتی تغذیه مناسب برای مادر و نوزاد را فراهم خواهند کرد.

همراهان زایمان هرگز مادر را تحت فشار برای انجام کاری خاص نمی‌گذارند. بلکه مادر را حمایت کرده و بهترین روش را به او معرفی می‌کند تا هر طور که راحت تر است رفتار کند.

در هر صورت هم مراقبان پس از زایمان، هم پرستار کودک و هم پرستار نوزاد خود را با مادر و کل خانواده هماهنگ خواهد کرد تا نیازهای خانواده به طور کلی برآورده شود و کمبودی احساس نشود. پرستار نوزاد یکی از بهترین پیشنهادها برای خانواده‌های امروزی است و با استفاده از پرستار نوزاد می‌توان از این موضوع مطمئن شد که فرزند کوچک هیچ کمبودی نخواهد داشت.

از وظایف پرستار کودک یا نوزاد می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کودکان نیاز به بازی و سرگرمی دارند، به همین خاطر باید پرستار کودک ساعاتی از روز را به بازی و سرگرمی کودک اختصاص دهد.
  • پرستار بایستی مهربان باشد و محیط شاد و با نشاطی را برای کودک فراهم کند تا کودک دچار استرس یا نگرانی نشود.
  • پرستار بایستی غذای کودک را آماده کند. در هنگام تهیه غذا باید به وجود مواد مغذی و مورد نیاز بدن کودک توجه کامل داشته باشد. مصرف واحد کافی غلات، لبنیات، پروتئین و ویتامین برای کودک ضروری است.
  • پرستار بایستی از لحاظ روحی و روانی و هم چنین اخلاق هم مراقب کودک باشد.
  • بایستی پرستار محیط بازی و رفت و آمد کودک را امن کند تا کودک دچار حوادث احتمالی نشود.
  • پرستار کودک بایستی او را در زمان مورد نیاز به توالت و هم چنین استحمام ببرد.
  • پرستار وظیفه دارد لباس‌های کودک را شسته و هر روز آن‌ها را تعویض کند.
  • ممکن است والدین کودک از پرستار انتظارات خاصی داشته باشد که در زمان عقد قرارداد توضیح داده می‌شود. پرستار بایستی این دسته از انتظارات والدین را هم برآورده سازد.
  • بهتر است پرستارانی که وظیفه مراقبت از کودکان بزرگتر را دارند، به صورت روزانه برای کودکان کتاب بخواند و آن ها را با کتابخوانی آشنا کند.
  • پرستار کودک باید او را در زمان مناسب بخواباند و خود پرستار بایستی در جایی حضور داشته باشد که صدای گریه کودک یا نوزاد را در خواب بشنود تا فورا به او مراجعه کند.

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبرای تماس با ما کلیک کنید
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tavanpar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221