مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
پرستاری از میانسال در منزل چیست؟

ما در بین اطرافیان، همسایه ها و بستگان قطعاً سالمندانی را می شناسیم که در بستر افتاده اند و به اصطلاح زمین گیر شده اند. حتی والدین خود ما نیز ممکن است اینگونه باشند. این افراد دچار مشکلات جسمی وحرکتی هستند و برای انجام دادن کارهای روزانه خود از قبیل استحمام و سرویس بهداشتی، آماده کردن و خوردن غذا، پوشیدن لباس و … مشکل دارند و انجام این کارها از عهده شان خارج است. حتی سالمندانی که زمین گیر نیستند بنابر افزایش سن، ممکن است کم کم به مشکلات جسمی و حرکتی دچار شوند و خود به تنهایی از پس کارهای شخصیشان برنیایند. این افراد به شخصی نیاز دارند که نیازهای بهداشتی آنها را فراهم کند و در کارهای روزمره کمک یارشان باشد.

به علاوه، این افراد به حمایت روحی و عاطفی فرزندان و اطرافیان خود نیاز دارند و حضور فرزندان در کنارشان و محبت به آنها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. اگرچه آنها کمتر از سایر افراد با دنیای بیرون ارتباط دارند اما دیدار فرزندان، نوه ها و بستگان می تواند جای تمام نداشته هایشان را پر کند. حتی اگر سالمندی بخشی از هوشیاری خود را از دست داده باشد، باز هم به محبت و توجه فرزندان و اطرافیان نیاز دارد. روان شناسان درباره این برهه از زندگی همواره بر این نکته تاکید دارند که فرزندان نباید والدین سالمند خود را به خانه سالمندان روانه کنند و بهترین حالت این است که آنها را در خانه خودشان نگهداری کنند و از آنها مراقبت نمایند. در واقع پیری جزئی از زندگی است و فرزندان نباید والدین خود را به دلیل مشکلات این سن سرزنش کنند. البته در صورت نگهداری والدین میانسال در منزل، با توجه به مشکلات ذکر شده، حضور یک همراه در کنارشان الزامی است. از طرفی حضور دائم فرزندان در کنار والدین میانسال با توجه به گرفتاری های روزمره، غیرممکن است. بهترین گزینه، اتخاب یک مراقب و پرستار حرفه ای در منزل است.

پرستار سالمند در منزل فردی است که خدمات بهداشتی و درمانی را در محل زندگی به آنها ارائه می دهد. استفاده از این مراقبان امروزه کاملاً پذیرفته شده است و هم میانسال و هم فرزندان این کار را به عنوان بهترین انتخاب قبول کرده­اند. فردی که به عنوان پرستار سالمند وارد یک خانه می شود کاملاً درباره رفتار و نیازمندی­های آنها آموزش دیده است و وظایف خود را در قبال این افراد به درستی انجام می­دهد. از دیگر جهت، آموزش هایی که پرستاران و مراقبین دیده­اند باعث می شود خانواده سالمندان به آنها اعتماد لازم جهت سپردن امور سالمند خود را داشته باشند. هدف پرستار سالمند  در منزل، حفظ و ارتقاء سلامتی، پیشگیری از بیماری و بهبود کیفیت زندگی و فعالیت، متناسب با شرایط سالمند می باشد. در واقع با مراقبت از میانسال در منزل هم حس آرامش را به او برمی­گردانیم و هم در صورت بیماری، سریع­تر بهبودی می­یابد. مراقبت از میانسالان در منزل خودشان مزایایی فراوانی دارد. از جمله این مزایا می­توان به این موارد اشاره کرد:

 • راحت تر بودن فرد میانسال و داشتن حس آرامش و امنیت بیشتر
 • افزایش امید به زندگی و طول عمر فرد میانسال
 • اطمینان خاطر فرزندان و سایر بستگان از سلامت و آسایش او
 • عدم قطع ارتباط با خانواده، دوستان و همسایه ها و کاهش آسیب های روحی روانی
 • کمتر دچار شدن فرد به بیماری های مختلف جسمی به دلیل بالا بودن کیفیت مراقبت
 • کمتر بودن هزینه مراقبت نسبت به بیماری و درمان فرد میانسال که ممکن است در صورت عدم مراقبت از میانسال دچار آن شود.

البته پس از قبول این واقعیت و تصمیم به گرفتن پرستار سالمند، باید خانه را از نظر امکانات رفاهی مهیای ورود پرستار کرد. اولین کار آماده کردن یک اتاق یا موقعیتی از منزل برای استراحت میانسال است. بهتر است این بخش از منزل فضای سبز وجود داشته باشد و هوای پاک به آنجا وارد شود. همچنین فراهم کردن امکانات بهداشتی بسیار ضروری است. موارد زیر از ابتدایی­ترین امکانات مورد نیاز یک میانسال است.

 • صندلی مناسب در حمام یا یک نشیمنگاه نرم مخصوص خوابیدن برای افرادی که توانایی نشستن در حمام را ندارند،
 • ویلچر یا واکر برای افرادی که توانایی راه رفتن ندارند،
 • توالت فرنگی یا پوشک برای بزرگسالانی که قادر به رفتن به سرویس بهداشتی نیستند،
 • تشک مواج با روکش کتان روی تخت بهترین مکان برای استراحت آنهاست.

با ورود پرستار به منزل بخش اعظم کارها بر دوش این عزیزان قرار می گیرد. کارهایی که پرستار در منزل برای میانسال انجام می­دهد به صورت خلاصه عبارتند از:

 • امور بهداشتی فرد میانسال (کوتاهی ناخن و مو، مسواک، استحمام، سرویس بهداشتی، رفع موهای زاید، تعویض روزانه لباس و …)
 • تهیه غذا مناسب رژیم فرد و دادن غذا به او
 • برنامه ریزی درمان، مراقبت دارویی و انجام دستورات پزشکی مرتبط با سلامت جسمانی فرد
 • همراهی او در فضای بیرون از منزل و رفتن به پیاده روی در صورت امکان
 • هم صحبتی و هم­نشینی
 • کارهای روزانه و سایر امور مربوط به منزل
 • انجام کارهای مورد علاقه سالمند در اوقات فراغت (خواندن کتاب، روزنامه و … )

در مقاله بعدی وظایف پرستاران به صورت کامل شرح داده می شود. اگر وضعیت جسمی سالمند شما به گونه ای است که برای انجام کارهای شخصی خود به یک پرستار و مراقب احساس نیاز می کند و شما فرصت ندارید که همیشه در کنار او باشید، همین امروز می توانید از طریق ارتباط با شرکت توان سلامت یک پرستار کاردان را برای این کار انتخاب کنید. شرکت توان سلامت با بهره گیری از بهترین پرستاران و مراقبان با تجربه، آرامش و اطمینان را به دنیای سالمندان شما برمیگرداند.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *