مرکز مراقبتی پرستاری
ارسال شده توسط eni
وظایف پرستار سالمند چیست؟

سالمندان گروه خاصی از افراد جامعه هستند که مانند سایر اقشار جامعه نیازهای مختص سن خود را دارند و مراقبت از این افراد نیازمند شناخت و تخصص بالاست. در کشور ما، جمعیت سالمند روز به روز افزایش می یابد و به همین دلیل نیازهای مراقبتی، رفاهی و اجتماعی آنها باید مورد توجه قرار گیرد. امروزه با صنعتی شدن جامعه سنتی ما و مشغله فراوان و بیشتر شدن دغدغه کاری، مراقبت از سالمند برای اعضای خانواده میسر نیست و آنها به تنهایی نمی توانند از سالمند خود نگهداری کنند. در نتیجه خدماتی در جامعه تحت عنوان خدمات پرستار سالمند شکل گرفته است. پرستار سالمند فردی است که با ویژگی های مربوط به این دوران و روحیات و ویژگی های آنها کاملا آشناست و به صورت علمی آموزش دیده است. به دلیل تجربه زیاد و تسلط بالای این پرستاران به وظایف، خانواده ها به راحتی می توانند به آنها اطمینان کنند و سالمندان خود را به آنها بسپارند. مهم ترین وظایف پرستاران افراد میانسال را می توان در پنج گروه خلاصه کرد:

پرستاری از سالمندان در توان سلامت

وظایف مربوط به بهداشت سالمند

سالمندان اغلب برای استحمام و رفتن به سرویس بهداشتی به همراه نیاز دارند. چه این افراد به صورت پیاده و چه به همراه واکر و یا ویلچر باشند، پرستاران، با این عزیزان همراه هستند و به آنها کمک می کنند. اگر سالمند در حمام توانایی نشستن ندارد باید روی یک نشیمنگاه نرم خوابانده و شسته شود. در صورتی که بر روی بدن خود زخم دارد باید با مشورت پزشک شستشوی او انجام گیرد. گاهی نیز سالمند بسیار ناتوان است و از پوشک های بهداشتی استفاده می کند. در این صورت پرستار باید به موقع آن را تعویض نماید تا شخص دچار مشکل نشود. مسواک زدن آرام دندان ها، شانه زدن موها، کوتاه کردن ناخن ها نیز از جمله وظایف پرستاران است. یکی دیگر از نکات مهم بهداشتی که باید رعایت شود کوتاه کردن موهای زاید بدن است. بلند شدن و زیاد شدن موهای زاید بدن باعث عرق سوز شدن و زخم شدن بدن می شود.

پرستاری از سالمندان در توان سلامت

وظایف مربوط به سلامتی جسمی

با بیشتر شدن سن، فرد دچار انواع مشکلات قلبی عروقی، تنفسی، حرکتی، بینایی و شنوایی می شود. با یک جا نشینی و عدم تحرک فرد، این مشکلات به تدریج بیشتر و بیشتر می شوند. بنابراین در وهله اول باید پرستار در صورت امکان، فرد میانسال را به تحرک و ورزش ترغیب کند. خصوصا اغلب بیماری های تنفسی در میانسالان منشا بی تحرکی دارد. زیرا در اثر نداشتن تحرک، مایعات در شش ها انباشته شده و به بیماری ذات الریه دامن می زند. مهم ترین وظیفه پرستار در این بخش، دادن داروها به فرد بر اساس برنامه و تجویز پزشک است. اگر فرد میانسال زمین گیر است، پرستار باید کاملا مراقب ابتلای او به زخم بستر باشد. پوست بیمار را دائم چک کند و در صورت دیدن لکه های آبی، بنفش و قرمز به پزشک اطلاع دهد. یک پرستار حرفه ای این نکته را می داند که باید پوزیشن بیمار زمین گیر را هر دو ساعت یک بار عوض کند. همچنین بهتر است برای بهبود زخم بستر این افراد از تشک های مواج استفاده شود. در این تشک­ها، به دلیل جریان داشتن هوا در زیر بیمار زخم­ها سریعتر بهبود می یابند.

پرستاری از سالمندان در توان سلامت

برای استخدام پرستار سالمند مجرب کلیک کنید

وظایف مربوط به سلامت روحی روانی

بهترین راه برای شاداب نگهداشتن افراد میانسال ورزش است. البته منظور از ورزش، فعالیت های سنگین و طولانی مدت نیست. بلکه پیاده روی و قدم زدن در پارک و یا حتی منزل بهترین ورزش برای آنهاست. این نوع فعالیت پیامدهای جسمی و روانی ناشی از کهولت سن را به شدت کاهش می دهد. در واقع با پیاده روی، ضربان قلب افزایش یافته و خون رسانی به مغز و سایر اندام ها بیشتر می شود. در نتیجه تحلیل اندام ها و سلول های مغزی کندتر می گردد و عضلات و استخوان ها تقویت می شوند. بعلاوه افسردگی در این افراد بسیار کمتر از سایرین است. به همین دلیل پرستاران وظیفه دارد فرد میانسال را برای ورزش ترغیب و تشویق کند و خود نیز با او همراه شود. حتی در افرادی که ناتوان از راه رفتن هستند یک گردش کوتاه با ویلچر می تواند تاثیر زیادی در روحیه انها داشته باشد. به عبارتی پرستار باید از عوارض بی حرکتی جلوگیری کند. پرستار باید با هم صحبتی و همنشینی بخشی از نیازهای عاطفی سالمند را برطرف کند. یکی از مهم ترین اختلال روانپزشکی که ممکن است در این قشر دیده شود، افسردگی است. این اختلال بیشتر در میانسالانی که تنها زندگی می کنند . ارتباط زیادی با فرزندان خود ندارند دیده می شود. مهم ترین دلیل این اختلال افزایش سن و مرگ دوستان و اطرافیان، تنهایی، از دست دادن سلامت جسمانی و کمتر شدن حضورشان در جامعه می باشد. پرستار با تشویق کردن او به داشتن تفریحات مناسب مانند خواندن کتاب و روزنامه، هم نشینی با دوستان و آشنایان، گوش دادن موسیقی و قدم زدن و … می تواند از افسرده شدنش تا حدی جلوگیری کند.

پرستاری از سالمندان در توان سلامت

وظایف مربوط به تغذیه

پرستار وظیفه آماده کردن و خوراندن غذا به میانسال را دارد. غذای آماده شده باید مناسب سن انها باشد. در صورتی که فرد بیماری خاصی دارد، باید این بیماری در تهیه غذا در نظر گرفته شود. پرستار باید تا حد امکان از مواد غذایی تازه استفاده کند و در برنامه غذایی حتما میوه و سبزی را بگنجاند. از آب خصوصاً در فصول گرم به میزان کافی استفاده کند. همچنین پرستار موظف است حجم مناسبی (نه کم و نه زیاد) برای غذای فرد میانسال در نظر بگیرد.

پرستاری از سالمندان در توان سلامت

وظایف مربوط به امور منزل

در صورت پیشنهاد فرزندان فرد میانسال، پرستار باید امور منزل را نیز به شکل مناسب انجام دهد. کارهایی از قبیل تمیز کردن، شستن ظروف و … . این بخش از کار به صورت توافقی بین کارفرما و پرستار صورت میگیرد.

پرستاری از سالمندان در توان سلامت

در صورتی که در خانواده خود شخص میانسالی دارید و نگران مشکلات خاص سن او هستید و از طرفی به دلیل مشغله فراوان، فرصت کافی برای بودن در کنار او نگهداری و مراقبت از او را ندارید، می توانید با تماس با شرکت توان سلامت از خدمات ارزنده این مرکز پرستاری بهره ببرید. این مرکز با بهره گیری از پرستاران کارآزموده و با تجربه در زمینه نگهداری از سالمند، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

 راه های ارتباط با ما

تلفن ثابت:

77505919
77627650
26764980

تلفن همراه:

09900133900

سایت:  www.tavanparastar.com 

اینستاگرام:  instagram.com/tavansalamat 

*****************

آدرس: خیابان شریعتی . تقاطع طالقانی . نبش کوچه نراقی . پ15 . واحد 7

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *