قائم مقام نظام پرستاری: در ۴ سال گذشته سخت‌ترین دوره کاری خود را تجربه کردند.

محمد شریفی مقدم در نشست خبری با اشاره به اینکه پرستاران در حوزه سلامت بیشترین ارتباط و تاثیر را بر مردم دارند ادامه داد: این روز‌ها بحث استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها در پذیرش پرستاران است و این موضوع در آبان ۹۴ از طریق آیین نامه‌ای مطرح شد که باید به صورت نیمه متمرکز پرستار جذب کند که این طرح بسیار ناپخته و غیر علمی بود.

وی ادامه داد: پس از آن هم در اصفهان تفاهم نامه‌ای در همین زمینه مطرح و از مرداد ۹۵ مو‌ضوع به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد.

قائم مقام نظام پرستاری با بیان اینکه تغییر تولیت این موضوع از نظام پرستاری به بیمارستان‌ها نیز موضوع را تشدید کرد و جامعه پرستاری با دغدغه هایی مواجه شد گفت: در این زمینه مکاتبات زیادی با ریاست جمهوری و کمیسیون بهداشت مجلس داشتیم.

وی افزود: براساس رایزنی‌ها قرار شد تنها توافقنامه اصفهان در پذیرش پرستار در بیمارستان‌ها مورد توجه باشد، اما در نامه‌ای در ۷ خرداد، ۱۳ دانشگاه مجری جذب پرستار بیمارستانی شدند.

قائم مقام نظام پرستاری با بیان اینکه این نامه التهاب در جامعه پرستاری را بیشتر کرد، گفت: در چند روز اخیر تجمعات گسترده‌ای در مخالفت با این موضوع از سوی پرستاران کشور صورت گرفت و منجر به تشکیل جلسه‌ای در وزارت بهداشت شد.

شریفی مقدم افزود: در این جلسه تمام دغدغه‌های باز و بخشی از این دغدغه‌ها از سوی مسولان وزارت پذیرفته شد و بخشی را هم قول رسیدگی دادند.

وی با بیان اینکه بجز شهر در هیچ جای کشور کمبود پرستار نداریم گفت: مقرر شد کارگروهی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار و موضوع کمبود و مازاد نیروی پرستار در استان‌های مختلف بررسی شود.

شریفی مقدم ادامه داد: ما در تلاشیم همه پذیرش‌ها از طریق دانشکده پرستاری باشد و علت این تاکید بی اعتمادی جامعه پرستاری به در سال‌های اخیر است.

قائم مقام نظام پرستاری گفت: ما معتقد به حل مشکلات در فضایی آرام و منطقی هستیم و جلسه روز گذشته با وزارت  را به فال نیک می‌گیریم زیرا ۴ سال گذشته سخت‌ترین دوره کاری پرستاران در کشور بوده است.

شریفی مقدم گفت: وزارت بهداشت متاسفانه به تعهدنامه‌های قبلی خود در جذب پرستار عمل نکرد و بخشی از گلایه پرستاران همین موضوع است.

وی افزود: ما به هیچ عنوان نمی‌گوییم در یک جلسه مشکلات پرستاران حل شود بلکه جای رفع شدن دارد و حضور نماینده نظام پرستاری در جلسات اخیر وزارت بهداشت، امیدواری تغییر نگرش نسبت به مشکلات جامعه پرستاری را ایجاد خواهد کرد.

شریفی مقدم ادامه داد: حضور ۱۲۰ عضو هیات مدیره، ۶۰ هزار دانشجو و گروه‌های صاحبنظر در عرصه پرستاری ضرورت بیش از پیش توجه کردن به این حوزه را بیشتر کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث خبر و رسانه پرداخت و گفت: این موضوع به عنوان ابزاری برای رساندن مطالبات مردم به مسولان حایز اهمیت است.

شریفی مقدم افزود: بسیاری از تحولات عرصه‌های سیاسی و اجتماعی در فعالیت خبرنگار رقم می‌خورد و ارتباط خبررسانی و بر کسی پوشیده نیست.