علل بروز مننژیت در نوزادان

تیر ۱۹, ۱۳۹۷

«توان پرستار»>سلامت> یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان گفت: تا ۳ ماه اول تولد نوزاد، استرپتوکوک گروه B و پس از آن مننگوکوک، هموفیلوس آنفلوآنزا و پنوموکوک از علل مهم ایجاد مننژیت باکتریایی در این محدوده سنی هستند.‌

به گزارش «توان پرستار»، دکتر ساسان ساکت، اظهار کرد: شروع علائم تدریجی یا ناگهانی و انفجاری از علائم بالینی مننژیت باکتریایی است.

وی ادامه داد: تب، تحریک‌پذیری، سفتی گردن، بسته شدن ملاج، سردرد، استفراغ، خواب‌آلودگی، بی‌حالی و کاهش سطح هوشیاری نیز از تظاهرات اولیه این بیماری(Sickness) است. همچنین در ۳۰ درصد موارد تشنج رخ می‌دهد.

وی گفت: تنها راه تشخیص قطعی مننژیت باکتریایی، اخذ مایع مغزی – نخاعی(LP) است که از شمارش سلول‌های خونی، کشت خون، کشت ادرار و کشت نازوفارنکس هم کمک گرفته می‌شود. گاهی اوقات برای تشخیص سایر موارد همراه و عوارض ایجاد شده، از تصویربرداری مغزی نیز استفاده می‌شود.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عنوان کرد:

به محض شک بالینی، کودک باید بستری و درمان(Treatment) وریدی با حداقل دو آنتی‌بیوتیک آغاز شود و هیچ تاخیری برای شروع درمان(حتی آماده شدن نتایج مایع مغزی-نخاعی) جایز نیست.

وی بیان کرد: تا ۳ ماه اول تولد استرپتوکوک گروه (B) و پس از آن مننگوکوک، هموفیلوس آنفلوآنزا و پنوموکوک از علل مهم ایجاد مننژیت باکتریایی در این محدوده سنی است. متوسط طول مدت درمان بین ۱۰ تا ۲۱ روز است.

توان پرستار » خدمات پرستاری…
برچیده از: شفا آنلاین

پیام بگذارید