درمان فیبروز ریه با داروی درمان دیابت

تیر ۱۴, ۱۳۹۷

«توان پرستار»>سلامت>مطالعات جدید محققان آلاباما در بیرمنگام نشان می دهد داروی متفورمین که رایج ترین و ارزان ترین داروی درمان دیابت است، روند رشد فیبروز ریه را معکوس می کند و می تواند در درمان این عارضه مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش «توان پرستار»، این مطالعه حیوانی نشان می دهد متفورمین سوخت و ساز سلول ها را هدف قرار می دهد و از این طریق می تواند در درمان فیبروز موثر باشد.

فیبروز ریه به معنی تشکیل بافت فیبروز در ریه است. معمولا این عارضه با علایمی مانند کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن(Weight Loss) و کاهش توان تامین اکسیژن بدن ظاهر می شود و به راحتی از طریق عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست های ریوی و سی تی اسکن ریه قابل تشخیص است. تشخیص قطعی با نمونه برداری ریه انجام می شود.

فیبروز ریوی ایدیوپاتیک شایع ترین نوع فیبروز ریه است. این بیماری مزمن و کشنده باعث پیشرفت تدریجی بافت فیبروز در ریه می شود و توان تبادل اکسیژن توسط ریه را کاهش می دهد. بر اساس گزارش انجمن سرطان(Cancer) آمریکا، حدود 50 هزار مورد جدید ابتلا به این بیماری بین افراد 50 تا 70 ساله در آمریکا تشخیص داده می شود و تا امروز هیچ درمان موثری برای آن شناخته نشده است.

مطالعات جدید محققان دانشگاه آلاباما نشان می دهد آنزیمی به نام AMPK وجود دارد که سوخت و ساز و حالت های انرژی سلول را تنظیم می کند. این مطالعه نشان می دهد فعالیت AMPK در سلول های میوفیبروبلاست در بیماران مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک پایین است.

مطالعات مدل های حیوانی نشان می دهد متفورمین که یک داروی ارزان و رایج برای درمان دیابت است، می تواند تعادل سوخت و ساز سلول ها را تغییر دهد و یک استراتژی درمانی موثر برای درمان فیبروز باشد. عوارض جانبی این دارو بسیار ناچیز است. این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است.

توان پرستار » خدمات پرستاری…
برچیده از: شفا آنلاین

پیام بگذارید